Skip to main content
Przymierzając się do zakupu kasku, mając na to dość ograniczony budżet, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Mają one znaczny wpływ na bezpieczeństwo, a także wygodę użytkowania.

 mthelmets-logo

Przede wszystkim kask musi być nowy. Zakup używanego kasku wiąże się z ryzykiem zakupu skorupy, która brała udział w wypadku (lub po prostu spadła z motocykla na krawężnik) i już straciła swoje ochronne właściwości.

To, czy kask spełnia normy bezpieczeństwa, najprościej jest określić poprzez sprawdzenie czy posiada odpowiednie certyfikaty. A jeśli już o tym mowa, to obowiązkowym certyfikatem kasków, które dopuszczone są do ruchu na terenie Unii Europejskiej, jest certyfikat ECE 22.05. Takie homologacje przyznawane są jedynie wówczas, jeśli każda pojedyncza część kasku spełnia wymagania odpowiedniej normy. Informacja o posiadanym certyfikacie znajduje się na pasku podbródkowym oraz z tyłu skorupy. Ostatnimi czasy producenci dodatkowo starają się brać udział w dodatkowych, niezależnych testach – np. w teście SHARP. Najwyższa ocena w tym teście, to 5/5 gwiazdek. Jeśli dodatkowo kask posiada również inne certyfikaty (np. DOT, czy SNELL na rynek amerykański), to oznacza, że producent przykłada naprawdę szczególną uwagę do bezpieczeństwa.

Mało kto o tym wie i raczej się o tym nie wspomina, ale kask również ma swój termin przydatności. Nie jest tajemnicą, że elementy się zużywają i z czasem tracą swoje właściwości, a nie raz po prostu kończy się ich cykl produkcyjny. Warto więc zwrócić uwagę, czy przy zakupie kasku na super wyprzedaży typu „urwanie cen” sprzedawca nie chce zwyczajnie pozbyć się bubla, który zalega na półce. Koniecznie sprawdź wszystkie elementy, czy nie są pożółkłe, wyblakłe i po prostu nie ma na nich odciśniętego piętna czasu. Nie jest tajemnicą, że kask po upływie 5 lat wyraźnie traci na swoich właściwościach, ponieważ materiały służące do produkcji kasku utleniają się, tracą na elastyczności i w efekcie z każdym rokiem będą w stanie w mniejszym stopniu ochronić naszą głowę.

Przy zakupie dopytaj sprzedawcę jak wygląda sprawa z dostępnością części zamiennych. Najprościej sprawdzić to na stronie producenta. Każdy szanujący się producent podaje jakie ma części zamienne oraz akcesoria do swoich produktów, wraz z ich kodami towarowymi. Jeśli nawet sprzedawca nie posiada ich na stanie, to nie przejmuj się, zawsze można je zamówić u importera lub samemu ściągnąć od producenta. Jeśli jednak sam producent nie posiada tego typu dodatków, to zastanów się co w przypadku, jeśli będziesz potrzebować wizjer, mechanizm wizjera czy wyściółkę.

Każdy ma swoje preferencje, dlatego na rynku dostępna jest spora gama odmian kasków. Szczękowe, integralne, otwarte (jety), czy offroadowe. Do tego dochodzi estetyka – ma być jednokolorowy, czy z grafiką? Czy musi posiadać dodatkową osłonę przed słońcem, np. blendę i czy ma być z zapięciem sportowym typu DD, czy z zapięciem na tzw. micro-lock?

Ważne jest, aby w momencie zakupu nowy kask NIE uwierał w części nad skroniami, czy w tył głowy. Powinien, a wręcz musi być ciasny na policzkach, które się dopasują po kilku przejażdżkach.

Jeśli już dokonałeś wyboru, sprawdź również, jakie dodatkowe cechy posiada wybrany przez ciebie garnek. Ciekawym i niespotykanym wśród konkurencji rozwiązaniem tego typu jest system NFC, który potrafi automatycznie poinformować odpowiednie służby o zaistniałej kolizji. System bazuje na zatopionym w osłonie szczęki elektronicznym chipie NFC. Po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji na swojego smartphona, w razie zaistniałej sytuacji, przykładasz do szczęki swój telefon i po około 5 sekundach wysyła on do wskazanych osób wiadomość tekstową wraz z położeniem GPS.

System NFC aktualnie dostępny jest w kaskach hiszpańskiego producenta MT. Firma jest jeszcze mało znana w Polsce, ale na rynku europejskim istnieje od 1968 r. Kaski MT posiadają multi-homologację (ECE, DOT, SNELL, NTC, NBR), w testach SHARP zdobywają od 3 do 5 gwiazdek i są światowymi liderami w zaopatrzeniu służb administracyjnych (policja, wojsko i inne służby). Dzięki takim producentom jak hiszpański MT, możemy znaleźć na rynku naprawdę fajnie wyposażone, nowoczesne i co najważniejsze bezpieczne kaski za niewygórowaną sumę złociszy.

Jeśli szukasz niedrogiego i bezpiecznego kasku, sprawdź ofertę MT Helmets na http://mthelmets.com/.

Kaski MT, wśród których można znaleźć integralne modele już za 219 zł, dostępne są u autoryzowanych dealerów, których pełna lista dostępna jest na stronie www.olekmotocykle.pl

Leave a Reply